Door is easy to open from the top-mounted handle and looks reversible.Magnets stick to the sides, but not the front.Top is sturdy enough to stack other things on.Has had no issue staying cool being crammed into a corner, pushed within 1" of hitting both walls.
4.5 stars minus 1/2 for the soda-can holder design.
This refrigerator was the exact dimensions listed on product page, which made it perfect for fitting under the desk of a standard cubicle (with about 0.25in to spare).It is quiet and keeps food cold.My only complaint is that the temperature button on the back has no indication as to which direction makes things colder, so it took a bit of trial and error (spread over a few days).For anyone wondering the same, clockwise is colder.
the item is 28" high & not the dimensions as listed.